Będzie krótko. Bo wszystko co ogólnie wiadome czyli ile żył, w czym grał, jaki miał głos i talent, oraz na co zmarł – zostało napisane po naście razy na wielu blogach, portalach i profilach w mediach społecznościowych. Alan Rickman nie żyje. Wielu filmoznawców ściągnęło brwi i zastanowiło się dokładnie jakiego artysty już nie zobaczymy na ekranach i deskach teatru. Ja zamknęłam oczy i westchnęłam z żalem, bo pewna twarz, którą bardzo lubiłam, na zawsze już będzie wspomnieniem.

Alan Rickman

Szklana Pułapka. Pozycja obowiązkowa. Chyba każdy zaczynał od tego filmu jeśli chodzi o przygodę z kojarzeniem Alana Rickmana. Nie jestem inna pod tym względem. I chociaż doceniałam głos, i urodę Hansa Grubera, kibicowałam młodemu Willisowi.
Alan Rickman

Robin Hood: Książę Złodziei. I znów to samo. Uwielbiając angielskie średniowiecze i legendę o Robinie Hoodzie, oczywiście trzymałam kciuki za Kevina Costnera, a Szeryfa Nottingham w ogóle nie lubiłam.

Alan Rickman

Harry Potter. Oglądając filmy jako dzieciak naturalnie za profesorem od eliksirów nie przepadałam, tak samo jak główni bohaterowie. Im jednak stawałam się starsza i dowiadywałam się więcej o przeszłości i motywach działania tego czarnego charakteru, Severus Snape zdobywał coraz więcej mojej sympatii, aż pewnego dnia zdałam sobie sprawę, że to moja ulubiona postać.

Alan Rickman

O nauczycielu eliksirów mogłabym napisać osobny artykuł, bo szczerze cenię sobie całą kreację bohatera. I jednym z elementów całokształtu postaci filmowej jest dobór aktora. Alan Rickman już na zawsze będzie dla mnie twarzą Severusa, już zawsze będzie jego głosem i spojrzeniem. Sceny, gdy odnajduje martwą Lily Potter, albo gdy wysyła patronusa w gabinecie Dumbledora i pada kwestia „After all this time? Always”, są moimi ukochanymi z CAŁEJ SERII filmów o Harrym Potterze.

Alan Rickman

I jest jeszcze jeden motyw. Ani film, ani sztuka teatralna. To wątek fabularny w grze RPG. Moja koleżanka stworzyła postać w świecie gry World of Warcraft. Początkowo była to postać dramatyczna, a nawet tragiczna, ale z czasem „wyszła na prostą”. Bardzo lubiłam Jonatana i zawsze żałowałam, że mam tak niewiele szans na odgrywanie z nim. Koleżanka wybrała kilka zdjęć/grafik, które miały pomóc wyobrazić sobie dokładnie jak wygląda Jonatan. Wybrała zdjęcia Alana Rickmana.

Alan Rickman

Do myślenia o Severusie lub o Jonatanie czasami wracam. O ile do tej pory rzadko wspominałam przy tym samego Alana Richkmana, o tyle teraz wiem, że to się zmieni.

P.S.: Niedawno zmarł Lemmy, a potem David Bowie. Mimo, że obaj panowie nie byli mi szczególnie bliscy, w duchu pożałowałam ich straty. Ale to o Alanie Rickmanie napisałam wspomnienie na blogu. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że w pewnym sensie był obecny w moim życiu (nie zmienił go, nie wpłynął na nie, ale był, przewijał się). A w chwili, gdy przeczytałam o jego odejściu, nie zmartwiła mnie wyłącznie jego śmierć, a poczułam jakby Severus i Jonatan też odeszli (chociaż Severus fabularnie nie żyje). To chyba świadczy o dobrym aktorstwie – jest żal tylko aktora, a wszystkich postaci, w które się wcielił.

Alan Rickamn