Nadrabiam zaległości po wakacjach, więc na pierwszy ogień idzie wpis o podcastach, których słucham. Są dokładnie 3 powody, które motywowały mnie do napisania tego tekstu: 1) na kilku blogach, które czytuje pojawiły się w sierpniu podobne wpisy, zupełnie jakby sierpień był miesiącem podcastingu 2) na Coperniconie osobiście poznałam i spotkałam ponownie twórców podcastów goszczących w moich uszach codziennie 3) miesiąc temu o rękę poprosił mnie człowiek, któremu zawdzięczam ten zwyczaj słuchania polskich podcastów o popkulturze i grach. Zacznijmy zatem!

FANTASMAGIERIA

Na stronę www.fantasmagieria.net trafiłam dawno temu, przypadkiem całkowitym, szukając recenzji jednej z gier. Raz posłuchałam chłopaków, którzy zamiast mówić o grze (czego się spodziewałam), zaczęli od wakacyjnych wspominek jednego z prowadzących. Kupił mnie ten luźny styl nawiązywania do ciekawych zjawisk i zajść, które wcale nie musiały być istotne w kontekście głównego tematu, bądź co bądź, radiowej nieco audycji. Fantasmagieria stała się pierwszym podcastem, który regularnie odsłuchiwałam na moim iPodzie. I nie dla recenzji gier kładłam się do łóżka z m.in. Dahmanem i Cooldanem, ale dla ich popkulturowych opowieści.

003-fantasmagieria

Ponad rok temu na pierwszej randce z Rogerem, zauważyłam w jego telefonie logo Fantasmagierii. Nie myśląc wtedy zbyt wiele poleciałam po iPoda i bez słowa pokazałam mu, że w moim urządzeniu też ten podcast się znajduje. Na Rogerowe przyznanie mi racji, że było to przeznaczenie, musiałam jeszcze poczekać, ale gdy teraz to wspominamy, zgodnie twierdzimy, że Fantasmagieria była naszym pierwszym wspólnie słuchanym podcastem i do dziś darzymy go sentymentem.

MASA KULTURY

Okazało się, że widziałam tylko szczyt podcastowej góry lodowej. W moim otoczeniu zaczęło pojawiać się więcej głosów mówiących o popkulturze i grach wideo. Ich właściciele, Michał Kowal i Szymon Adamus, jedli ze mną obiady, pracowali nad zleceniami, sprzątali i karmili kota. Wszystko dlatego, że Roger bardzo często słuchał odcinków podcastu Masa Kultury na głos, a ja tak przy okazji. Gospodarze audycji mają zabawne suchary, ciekawe przemyślenia na temat kultury o masowej sile rażenia oraz czynią zadość mojej prorodzinności, gdy słyszę odgłosy dziecka, kota albo wtrącenia żony.

masa-kultury-logo

Jeśli do obejrzenia jakiegoś serialu nie są w stanie nakłonić mnie znajomi, to wystarczy jedno polecające zdanie w Masie, a ja już szukam pierwszych odcinków. Kiedy pracoholizm dopadł mnie w czasie Comic-Conu i nie miałam ani chwili na bieżąco sprawdzać nowości, z pomocą przyszedł odcinek podsumowujący wydarzenie. Proste i najlepsze.

NIEZATAPIALNI

W Toruniu mamy taki niewielki Festiwal Popkultury i Komiksu DwuTakt, w którego organizację zawsze się wplątuję. Rok temu poznałam tam Mateusza Skutnika, błyskotliwego twórcę komiksowego, który przy okazji jest prześwietnym człowiekiem. Pisząc relację z tego wydarzenia usłyszałam jak na Rogerowym podcaście wspomniano rysownika. Trochę wstyd się przyznać, ale Niezatapialnych zaczęłam słuchać regularnie w nadziei, że może zaproszą Skutnika do odcinka. O ile jeszcze się tego nie doczekałam, o tyle Niezatapialnych słucham już dla nich samych, a nie z powodu sympatii do ich kolegi.

nie

Wiecie co jest najlepsze? Obok Dominika Gąski, Tomka Pstrągowskiego i Michała Piwowarczyka jest kobieta! Iga Smoleńska ma głos, którego uwielbiam słuchać. Imponuje mi jej wiedza i to czym się zajmuje. O ile sporo jest kobiet, które mówią albo piszą o popkulturze, to o grach już nie każda ma takie pojęcie jak Iga. Chociaż chłopaków też szanuję, no to sorry, ale Smoleńska wymiata.

MYSZMASZ – PODCAST POPKULTURALNY

Pewnego dnia pomyślałam sobie, że nie tylko Roger może mieć swoje ulubione podcasty. Jeśli dobrze poszukam, na pewno znajdę coś dla siebie. Odkryłam wtedy MyszMasz i już po pierwszym przejrzeniu tematów, które poruszają (Penny Dreadful, iZombie, Disney, American Horror Story, Wiedźmin itp) wiedziałam, że będę słuchać dużo i często.

podcastlogocopy1

Rzadko mówią o grach, w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych podcastów, dlatego są bardziej „moim” podcastem niż Rogera. W ogóle mam wrażenie, że mamy z Myszą bardzo podobny gust, więc tym bardziej dobrze słucha mi się MyszMaszu, a wiedza Kamila i Krzysia idealnie uzupełnia moje częste niedoinformowanie w dziedzinie komiksów i filmów superbohaterskich.

ZOMBIE VS ZWIERZ

Jeśli ktoś czytuje Zwierza Popkulturalnego i Pawła Opydo, to powinien sięgnąć po ten podcast. Można sobie czytać komentarze na facebooku albo pod ich wpisami na blogach, ale ich dyskusje na żywo budzą mnóstwo pozytywnych emocji i wywołują salwy śmiechu. Możecie jeździć na konwenty i festiwale, gdzie Kasia i Paweł debatują w panelach dyskusyjnych, ale jeśli jest to poza Waszym zasięgiem to łapcie link i słuchajcie podcastu. Nie dość, że prawie to samo, to jeszcze częściej.

1200x630bf

Koniecznie muszę wspomnieć jeszcze o kilku audycjach, które częściej lub rzadziej goszczą w moich głośnikach. Na uwagę zasługuje PADcast, którym oczywiście zaraził mnie Roger. Nerdzi w Kulturze są za to audycją radiową, która leci co czwartek w Radiu Praga. Oprócz tego, że mówią o kulturowych sprawach nerdów, można jeszcze posłuchać fajnej muzyki. Oczywiście nagrania dostępne są w formie odcinków do posłuchania zawsze i wszędzie, więc mowa prawie o podcaście.

Przy okazji podam dwa przykłady, które może nie nagrywają często i jakoś ostatnio, ale warto przejrzeć ich archiwalne odcinki. Są to Jęki Walenia o grach oraz Nerdy Nocą, rozwodzące się przyjemnie nad niebanalnymi tematami. Sięgnijcie koniecznie po odcinek o Sprawach atomowych, bo nie tylko jest bardzo merytoryczny, ale sypie ciekawostkami jak z rękawa. Wielkie wow!

Poniżej 12 podcastów prosto z aplikacji Podcast Addict z mojego telefonu!

cas