Czy kawa jest zdrowa Jak wpływa na organizm

Kawa jest nie tylko smacznym i popularnym napojem, ale jak się okazuje, może przynieść wiele korzyści. Jedna filiżanka dziennie zapewni Ci energię, może pomóc w zapobieganiu otyłości i zmniejszyć ryzyko wielu chorób, takich jak Alzheimer lub Parkinson.

Dlaczego spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach jest zdrowe?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i składników odżywczych jest również jednym z najbardziej przydatnych: badania potwierdzają, że napój znacznie zmniejsza ryzyko wielu chorób. Przede wszystkim zwiększa poziom energii i sprawia, że pracujemy bardziej wydajnie. Nie jest tajemnicą, że orzeźwiający napój łagodzi uczucie zmęczenia i uzupełnia zapasy energii. Wszystko dzięki popularnej  kofeinie. Dostaje się ona do krwioobiegu, a następnie do mózgu. Zwiększa to poziom wytwarzanych przez mózg neuroprzekaźników noradrenaliny i dopaminy. Im więcej tych neuroprzekaźników, tym szybsza sygnalizacja między neuronami.

Badania potwierdzają, że kawa ma korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wpływa na pamięć, nastrój, uważność, szybkość reakcji, a także kreatywność. Kofeina blokuje hamowanie neuroprzekaźników przez mózg. Mówiąc prościej więc noradrenalina i dopamina wzrastają działają dłużej. 

Kawa jako element codziennej diety

Kofeina to składnik wielu spalających tłuszcz suplementach diety nie bez przyczyny. Należy do naturalnych substancji, które przyczyniają się do utraty wagi. Zgodnie z wynikami badań może przyspieszać metabolizm od 3% do 11%. Według innych danych napój zwiększa tempo spalania tłuszczu o 10% u osób otyłych oraz o 29% u osób szczuplejszych. Naukowcy zauważają jednak, że efekt ten spada przy długotrwałym i regularnym stosowaniu. 

W skrócie: badania dowodzą, że kofeina pomaga zwiększyć spalanie tłuszczu i zwiększyć tempo przemiany materii. Kofeina stymuluje też układ nerwowy. W efekcie neurony wysyłają sygnały do komórek tłuszczowych, a następnie prowadzą do ich podziału. Ponadto Super Kawa zwiększa poziom adrenaliny, co jest korzystne dla ćwiczeń fizycznych. Do aktywności fizycznej organizm potrzebuje dużej ilości energii, więc tłuszcz rozkłada się na wolne kwasy tłuszczowe, które pełnią funkcję naturalnego paliwa. Łącznie efekty te pozwalają na zwiększenie wytrzymałości fizycznej i siły średnio o 11-12%.