Czy picie kawy jest zdrowe

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka ulubionej kawy. Okazuje się, że napój ten ma pozytywny wpływ na zdrowie, jeśli korzysta się z niego rozsądnie. Mimo iż trzeba uważać na ilość spożycia kawy, nie warto z niej rezygnować. Jakie korzyści przynosi picie kawy?

Dlaczego warto pić kawę?

Zawarte w kawie składniki mogą chronić przed niektórymi chorobami. Współczesne badania wykazują, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby, prostaty, gardła, skóry, wątroby i okrężnicy. Kawa chroni też przed chorobami serca. Zawiera przeciwutleniacze, które przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i stresu oksydacyjnego. Zatem nawet w zakresie chorób serca okazuje się, że rozsądne picie kawy jest korzystne wbrew temu, co kiedyś sądzono. Przeciwutleniacze też hamują procesy starzenia organizmu. Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera i łagodzi objawy choroby Parkinsona. Znaną właściwością kawy jest też jej wpływ na zmniejszenie uczucia zmęczenia i polepszenie koncentracji. Filiżanka tego napoju może pomóc lepiej się skupić przy pracy albo nauce. Spożywanie kawy wpływa też na przyspieszoną przemianę materii, co przekłada się na więcej spalonych kalorii w ciągu dnia.

Sportowcy a kawa

Pobudzające działanie kawy ma też wpływ na aktywność fizyczną. Trening po kubku kawy będzie bardziej energetyczny, a uczucie zmęczenia mniejsze. Kofeina przyspiesza akcję serca. Dzięki temu mięśnie są lepiej dotlenione, a trening bardziej efektywny. Tkanka tłuszczowa zostanie szybciej spalona i znacząco wzrośnie kondycja.

Rozsądek w piciu kawy

Jeśli chodzi o kofeinę, każdy ma swój własny próg tolerancji. Nie należy go przekraczać. Jednak ogólnie przyjmuje się, że zdrową granicą są 3-5 filiżanek kawy dziennie. U osób wrażliwych kawa może powodować niepokój, rozdrażnienie i mdłości. Zbyt duża ilość kawy może też przełożyć się na problemy żołądkowo-jelitowe.

Kawa przynosi więc wiele pożytku organizmowi. Kiedy więc przyjdzie ochota na kawę, dobrze jest wypić filiżankę tego smacznego napoju.