Moje ulubione podcasty

Moje ulubione podcasty

Już po wakacjach, więc czas nadrobić zaległości. Na początek wpis o podcastach, których aktualnie słucham.
Są 3 powody, które skłoniły mnie do napisania tego wpisu:

  1. Mam wrażenie, że sierpień można okrzyknąć miesiącem podcastingu. Na kilku blogach, które czytam pojawiły się podobne wpisy,
  2. na Copernicusie udało mi się ponownie spotkać twórców podcastów, których słucham każdego dnia,
  3. miesiąc temu, człowiek któremu zawdzięczam zainteresowanie podcastami o popkulturze i grach, poprosił mnie o rękę. Tak więc zaczynamy!

Anegdoty i piękny początek, czyli FANTASMAGIERIA

Podcast FantasmagieraDawno temu, przy okazji szukania recenzji jednej z gier, trafiłam na stronę fantasmagieria.net. Za pierwszym razem, kiedy słuchałam chłopaków, zdziwiłam się, bo zamiast od razu mówić o grze, zaczęli wspominać wakacje. Od razu spodobał mi się luźny styl, w jakim nawiązywali do różnych zjawisk i anegdot, które początkowo wcale nie wydawały się związane z głównym wątkiem, mimo że w jakimś sensie miało to charakter audycji radiowej. Fantasmagieria była pierwszym podcastem, którego regularnie słuchałam na moim iPodzie. Kładłam się do łóżka ze słuchawkami nie dla recenzji gier, ale dla słuchania ich popkulturowych opowieści.
Ponad rok temu, podczas pierwszej randki z Rogerem dostrzegłam w jego telefonie logo Fantasmagierii. Nie zastanawiając się długo wyjęłam mój iPod i pokazałam mu, że też słucham tego podcastu. Wiedziałam, że to przeznaczenie, ale żeby Roger przyznał mi rację, musiałam jeszcze trochę poczekać. Gdy teraz to wspominamy, zgadzamy się, że Fantasmagieria była naszym pierwszym wspólnym podcastem i wspominamy to z sentymentem.

MASA KULTURY – najlepsi wśród “polecaczy”

Podcast Masa KulturyOkazało się, że znałam tylko wierzchołek podcastowej góry lodowej. Wokół mnie zaczęło pojawiać się coraz więcej głosów mówiących o popkulturze czy grach wideo. Właściciele tych głosów – Michał Kowal i Szymon Adamus, jedli ze mną posiłki, razem pracowaliśmy nad zleceniami, sprzątaliśmy i karmiliśmy kota. Wszystko dzięki Rogerowi i temu, że bardzo często słuchał na głos podcastu Masa kultury, a ja razem z nim. Prowadzący nie szczędzą zabawnych sucharów, mają ciekawe przemyślenia na temat kultury, a także sprawiają przyjemność mnie i mojej prorodzinności, bo w tle słychać odgłosy bawiącego się dziecka, kota, czy wtrącenia żony.
Czasem jest tak, że znajomi nie są w stanie zachęcić mnie do oglądania jakiegoś serialu, ale wystarczy, że usłyszę w Masie jedno polecające zdanie i już siadam przed ekranem. Kiedy byłam bardzo zapracowana w czasie Comic-Conu i nie miałam ani chwili, żeby sprawdzać nowinki, pomógł mi odcinek podsumowujący całe wydarzenie. Proste i skuteczne rozwiązanie.

Znajome nazwisko, które było początkiem nowej przygody, czyli NIEZATAPIALNI

Podcast NiezatapialniJest w Toruniu nieduży Festiwal Popkultury i Komiksu DwuTakt, przy którego organizacji zawsze pomagam. W zeszłym roku poznałam tam Mateusza Skutnika – utalentowanego twórcę komiksów. Kiedy pisałam relację z wydarzenia, usłyszałam w rogerowym podcaście, że wspominają tego rysownika. Może trochę wstyd się przyznawać, ale zaczęłam słuchać Niezatapialnych z nadzieją, że zaproszą Skutnika. Jeszcze się tego nie doczekałam, ale Niezatapialnych słucham już dla nich samych, a nie w oczekiwaniu na Mateusza.
Wiecie co jest najfajniejsze? Dominik Gąska, Tomek Pstrągowski i Michał Piwowarczyk nie nagrywają sami, jest z nimi kobieta! Iga Smoleńska imponuje mi wiedzą i tym, czym się zajmuje, a do tego ma głos, którego uwielbiam słuchać. Kobiet, które mówią i piszą o popkulturze jest sporo, jednak co do gier, to Iga ma taką wiedzę, której nie jedna może jej pozazdrości. Mimo że chłopaków szanuję, to jednak wybaczcie, Smoleńska wymiata.

Mój ulubiony podcast – MYSZMASZ – PODCAST POPKULTURALNY

Podcast MyszmaszKiedyś pomyślałam sobie, że ja też, podobnie jak Roger mogę mieć swoje ulubione podcasty. Trochę wtedy poszperałam i znalazłam MyszMasz. Już po pierwszym przejrzeniu tematów (Penny Dreadful, iZombie, Disney, American Horror Story, Wiedźmin itp.) wiedziałam, że to coś dla mnie. Rzadko wspominają o grach, co odróżnia je od poprzednio wymienionych podcastów, co sprawia, że są bardziej “moje” niż Rogera. Wydaje mi się, że mam podobny gust, co Mysza, przez co jeszcze bardziej lubię słuchać MyszMasz, a wiedza Krzysia i Kamila doskonale poszerza moją w dziedzinie komiksów i filmów o superbohaterach.

ZOMBIE VS ZWIERZ, czyli elokwentne rozmowy o popkulturze

Podcast Zombie vs ZwierzJeśli czytasz Zwierza Popkulturalnego i Pawła Opydo, powinieneś posłuchać tego podcastu. Czytanie komentarzy na Facebooku czy pod ich wpisami na blogach, nie daje tyle pozytywnych emocji i śmiechu, co słuchanie ich dyskusji. Można jeździć na konwenty i festiwale, gdzie spotkacie Kasię i Pawła dyskutujących podczas paneli, ale jeśli nie macie takich możliwości posłuchajcie podcastu (którego można słuchać częściej, a wrażenia prawie takie same).

Muszę jeszcze wspomnieć o kilku audycjach, których słucham dosyć często. Na początek PADcast, który rzecz jasna, pokazał mi Roger. Nerdzi w kulturze, to audycja Radia Praga, której można słuchać w każdy czwartek. Oprócz kulturowych spraw nerdów, można posłuchać też dobrej muzyki. Wspominam o tym przy okazji podcastów, bo nagrania audycji są dostępne w każdej chwili, więc to prawie jak podcast.

Przy okazji podam też dwa przykłady twórców, którzy może nie nagrywają na bieżąco, ale warto zajrzeć do ich archiwów. Mam na myśli Jęki Walenia (gry) i Nerdy Nocą. Oba te podcasty w przystępny i przyjemny sposób dotykają niebanalnych tematów. Polecam zwłaszcza odcinek o Sprawach atomowych, bo jest przygotowany w merytoryczny sposób,a do tego zawiera wiele ciekawostek. Wow!

Dodaj komentarz